Badania w ciąży. Jakie i kiedy wykonać?
Jakie badania nalezy wykonać w ciąży? Na co zwrócić uwagę?
Te badania są bardzo ważne! W każdym trymestrze ciąży oraz tygodniu w naszym organizmie zachodzą ogromne zmiany. Ważne jest, aby kontrolować co się z naszym organizmem dzieje. Ginekolog prowadzący zaleca każde badania i sprawdza je. Jednak powinnaś kontrolować, jakie badania i kiedy zaleca lekarz. Nie bój się pytać i nasuwać propozycji na temat badań. Lepiej się zapytać niż żeby umknęło to uwadze Twojego ginekologa. Przecież nie jesteś jego jedyną pacjentką.
Zapraszam do lektury. Pod koniec do pobrania grafika z krótkim listą i krótkim opisem badań w ciąży.
Badania w I trymestrze ciąży
- Morfologia krwi
Oznacza się:
- czerwone krwinki (poniżej 3800 tys./mm3 może wskazywać na anemię);
- białe krwinki (jeśli będzie ich więcej niż 10 tys./mm3, przyczyną zwykle jest infekcja, natomiast gdy poniżej 4 tys./mm3 – choroba hematologiczna);
- hemoglobina (norma to 11-14 g na 100 ml).
- glukoza 70-105 mg% - Wynik powyżej normy wskazuje na zagrożenie cukrzycą, poniżej – na dietę niskowęglowodanową.
- żelazo całkowite 60-150 mikrogram/dl - Wartość poniżej normy to jedna z najczęstszych przyczyn niedokrwistości, ponieważ żelazo jest podstawowym składnikiem hemoglobiny.
- Badanie ogólne moczu
Informuje o stanie ogólnym organizmu. W moczu nie powinno być białka, cukru, krwinek białych i czerwonych.
- Poziom glukozy we krwi na czczo
Norma jest do 120 mg%. Wyższy poziom może świadczyć o cukrzycy. Lekarz skieryje Cię do diabetologa, a on przeprowadzi więcej badań i zaleci odpowiednią dnietę.
- WR
To badanie na nosicielstwo kiły – ta choroba jest dla dziecka groźna. Jeśli wynik będzie pozytywny, trzeba rozpocząć leczenie u lekarza wenerologa.
- Grupa krwi i oznaczenie czynnika Rh
Pokazuje jaką mamy grupę krwi. Jeżeli nie wisz, jaką grupę krwi ma Twój partner zróbcie badanie na jego grupę krwi. Jeśli mama ma Rh-, a ojciec Rh+, istnieje ryzyko wystąpienia tzw. konfliktu serologicznego. Podczas porodu dziecku zostaną podane przeciwciała. Konieczne będą dalsze badania. Zaświadczenie o grupie krwi miej zawsze przy sobie do rozpoczęcia porodu.
- Przeciwciała przeciw wirusowi cytomegalii
Wirus nie jest groźny dla ciebie, ale przenika przez łożysko i zagraża dziecku. Wczesne jego wykrycie umożliwi leczenie maleństwa tuż po urodzeniu.
- Badania na HIV i AIDS
- Cytologia - badanie cytologiczne
Badanie cytologiczne, polegające na popraniu rozmazów z pochwowej części szyjki macicy. Badanie potrafi powiedzieć nam czy chorujemy na raka szyjki macicy. To badanie, powinno wykonywać się nie tylko podczas ciąży. Zaleca się powtarzanie badania co rok.
- Ciśnienie krwi
Jest sprawdzane podczas każdej wizyty. Jest to zwyczajny pomiar ciścnienia. Najlepiej, jeśli nie przekracza poziomu 140/90 mmHg.
Badania w II trymestrze ciąży
- Morfologia krwi.
- Badanie ogólne moczu.
- Test obciążenia glukozą.
- Ciśnienie krwi.
Badania w III trymestrze ciąży
- Morfologia krwi.
- Badanie ogólne moczu.
- Badanie antygenu Hbs
Wykrywa czy nie jesteś nosicielką wirusa żółtaczki typu B. Jeśli jestes nosicielką wirusa, po porodzie dziecko otrzyma immunoglobulinę, by jego wątroba nie została uszkodzona.
- Ciśnienie krwi.
- Badanie przeciwciał w kierunku toksoplazmozy
- Badanie położnicze
Lekarz wykonuje je pod koniec ciąży przy każdej wizycie - wysokości dna macicy. Może określić w ten sposób, zbliżający się poród.
Oprócz tych badań, lekarz wykonuje badanie USG w każdym trymestrze. Pozwala ono, a zobaczenie dziecka. Lekarz podczas tego badania mierzy długości i obwody poszczególnych części ciała dziecka. Pozwala to określić czy dziecko prawidłowo się rozwija.
Także pod koniec ciąży i podczas porodu wykonywane jest badanie (pomiar) KTG. Pozwala to na pomiar tętna dziecka. Wynik badania pokazuje czy wszystko z dzieckiem w porządku i czy prawidłowo się rozwija.
Obraz do pobrania:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz