Formalności po porodzie - jak przez nie przejść i o wszystkim pamiętać?
Pewnie przeraża Cię stanie w urzędach w kolejkach zaraz po wyjściu ze szpitala i załatwianie tych okropnych spraw. A w dodatku nie do końca wiesz co gdzie i jak złożyć i załatwić. Pamiętaj, że Twój mąż może załatwić to za Ciebie sam, a Ty spokojnie możesz siedzieć w domu. Jeżeli nie jesteście małżeństwem, a ojciec jest wpisany w akt urodzenia i uznał dziecko razem musicie udać się do urzędów.
Najpóźniej w 21. dniu po porodzie, należy zgłosić narodzenie dziecka w urzędzie stanu cywilnego, znajdującym się w miejscowości, w której maluch przyszedł na świat. Jeżeli jesteście z partnerem zameldowani gdzie indziej, możecie zarejestrować go w urzędzie stanu cywilnego w Waszym miejscu zamieszkania.
Dokumenty niezbędne przy rejestracji dziecka:
● Pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka wystawione przez lekarza, położną lub zakład opieki zdrowotnej,
● Skrócony odpis aktu małżeństwa, jeżeli rodzice dziecka pozostają w związku małżeńskim,
● Skrócony odpis aktu urodzenia, jeżeli jesteś panną, skrócony odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie, jeżeli jesteś rozwódką, skrócony odpis aktu zgonu współmałżonka jeżeli jesteś wdową.
Wybór imienia:
● Rejestrując dziecko w urzędzie stanu cywilnego, nadajesz mu imię – w Polsce można nadać dziecku maksymalnie dwa imiona,
● Jeżeli w momencie rejestracji dziecka nie wybierzesz dla niego imienia, urzędnik da mu imię, które jest w danym momencie powszechnie nadawane
Numer PESEL nadawany jest noworodkom z urzędu – nie musisz składać żadnych wniosków, ani stawiać się w urzędzie, procedura nadania numeru rozpoczyna się w momencie zgłoszenia narodzin dziecka w urzędzie stanu cywilnego.
Aby odebrać nadany dziecku numer PESEL, powinnaś stawić się w urzędzie gminy z dowodem osobistym i jednym z wymienionych dokumentów: odpisem aktu małżeństwa, odpisem aktu narodzin dziecka lub po prostu z książeczką zdrowia malucha. Zazwyczaj numer PESEL nadawany jest dziecku w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia jego narodzin w urzędzie stanu cywilnego.
Becikowe to świadczenie rodzinne, a więc wolne jest od podatku dochodowego.
Kto może się o nie ubiegać?
● Mama, tata lub opiekun prawny dziecka
Jak się o nie starać?
● Pisemny wniosek składa się w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej w czasie 12 miesięcy od narodzin dziecka.
Dokumenty, które trzeba dołączyć do wniosku:
● Dokument potwierdzający Twoją tożsamość,
● Skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument informujący o dacie urodzenia malucha,
● Pisemne oświadczenie, że nikt wcześniej nie pobrał becikowego na Twoje dziecko,
● Zaświadczenie lekarskie, które potwierdzi, że byłaś pod opieką lekarza ginekologa od 10 tygodnia ciąży aż do porodu – musisz potwierdzić w nim fakt odbycia co najmniej 3 wizyt u ginekologa w każdym trymestrze ciąży
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz